Popis projektu

Štatistiky OECD dlhodobo poukazujú na globálny problém nízkej produktivity výrobných systémov v stavebníctve, na rozdiel od iných výrobných odvetví, ktoré svojim charakterom výroby dokážu podstatne rýchlejšie inovovať a digitalizovať svoje výrobné postupy. Pretrvávajúci globálny problém nízkej produktivity v stavebníctve mobilizuje výskumné aj spoločenské úsilie k hľadaniu efektívnejších postupov a procesov spojených s výstavbou. Zvýšenie produktivity stavebníctva je výzvou pre zdieľanie teoretických aj praktických poznatkov podporujúcich výskum a vývoj v oblasti implementácie štíhlych princípov do výrobných postupov v stavebníctve, ktoré umožnia znížiť plytvanie, zlepšiť kvalitu a zvýšiť produktivitu, predvídateľnosť a efektívnosť stavebných projektov.

Hlavným princípom štíhlej výroby je identifikovať, vylúčiť alebo obmedziť akúkoľvek činnosť definovanú ako plytvanie, ktorá nesúvisí s pridanou hodnotou a čo najlepšie uspokojiť potreby a požiadavky zákazníka. V kontexte štíhlej výstavby ide o celostné úsilie zamerané na neustále zlepšovanie, minimalizáciu nákladov a maximalizáciu hodnoty stavebného projektu.

Rôzne inštitúty a pracoviská  zamerané na výskum a implementáciu štíhlych princípov do stavebníctva, zdieľajú aktivity smerujúce k podpore výskumu vhodnosti a účinnosti jednotlivých nástrojov štíhlej výstavby, vrátane vzdelávania či certifikácie znalostí (Lean Construction Manager).

Pracovisko žiadateľa – Institute of technology, economics and management in construction, ktoré je súčasťou  Faculty of Civil Engineering na Technical University of Kosice, sa dlhodobo orientuje na vzdelávacie a výskumné témy týkajúce sa holistického pohľadu na zvyšovanie výkonnosti, efektívnosti a udržateľnosti stavebníctva z pohľadu implementácie inovatívnych trendov a konceptov (BIM, Lean Construction, Modular and prefabricated construction, digitization and virtualization of construction project using augmented reality, automation and robotics of construction processes in accordance with the idea of Industry/Construction 4.0).

Grantová schéma the EEA and Norway Grants otvára ideálny priestor pre posilňovanie bilaterálnych vzťahov v rámci vzdelávaco-výskumných pracovísk, ktoré sa touto problematikou cielene zaoberajú.


Ciele iniciatívy

Keďže obidve pracoviská majú silne vyhranenú orientáciu na spoločné výskumné a vzdelávacie témy, ciele iniciatívy budú rozdelené do dvoch oblastí.

  • V oblasti výskumu cieľom plánovaných bilaterálnych aktivít bude zdieľanie šírky/rozsahu výskumných poznatkov získaných na obidvoch pracoviskách v oblasti:
  • scheduling and management of constructiom projects,
  • concept development and concept processing in the early phase,
  • productivity in implementation with a focus on lean construction,
  • digitization of the construction process,

za účelom prípravy následných spoločných komparatívnych výskumných a publikačných aktivít.

  • V oblasti vzdelávania, v súvislosti so zosúlaďovaním vzdelávacieho procesu podľa štandardov Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školy vychádzajúcich z Standards and Guidelines for Quality Assurance in the European Higher Education Area, cieľom plánovaných bilaterálnych aktivít bude zdieľanie know-how v oblasti foriem a metód vyučovania, učenia sa a hodnotenia študijných výsledkov stimulujúcich študentov prijímať aktívnu rolu v procese učenia sa.

Očakávaný výsledok bilaterálnej spolupráce

Hlavným predpokladom pre naplnenie vyššie uvedených cieľov iniciatívy sú osobné stretnutia, ktoré sú v rámci obdobia vykonávania naplánované tri – otváracie stretnutie v Nórsku/Trondheim, pracovné stretnutie na Slovensku/Košice a záverečné stretnutie opäť v Nórsku/Trondheim. V rámci posledného stretnutia partner projektu zabezpečí stretnutie so zástupcami z viacerých Nordic technical universities. Pre naplnenie cieľov v oblasti výskumu očakávame vytvorenie predpokladov a dohodnutie postupov pre prípravu spoločných výskumných projektov.  V súvislosti s riešením konkrétnych výskumných tém, zdieľanými počas workshops, sa otvorí možnosť aj pre následnú prácu na spoločných publikačných výstupoch, formou komparatívnych výskumov a štúdií. Predpokladáme aj rokovania,

týkajúce sa plánovania následných medzinárodných  workshopov alebo špeciálnych blokov v rámci existujúcich konferencií, zameraných na problematiku Lean Construction. Pre naplnenie cieľov v oblasti vzdelávania, prostredníctvom workhopov zameraných na výmenu poznatkov v tejto oblasti, očakávame zdieľanie reálnych príkladov foriem a metód vyučovania, učenia sa a hodnotenia študijných výsledkov, stimulujúcich študentov prijímať aktívnu rolu v procese učenia sa. Za účelom ďalšieho zvyšovania internacionalizácie vzdelávania predpokladáme dohodnúť postupy pre recipročné prednášky pre študentov na obidvoch inštitúciách, ako aj  následné učiteľské a študentské mobility.

Udržateľnosť iniciatívy a jej výsledky

Obidve pracoviská/organizácie/inštitúcie majú dlhodobé a permanentné skúsenosti s riešením rôznych foriem domácich aj zahraničných projektov zameraných na predmetnú problematiku. Naviac, veková štruktúra plánovaných účastníkov projektu, ich stotožnenie sa s cieľmi projektu a zanietenosť ako v oblasti výskumnej taj aj vzdelávacej, vytvárajú vhodné predpoklady pre udržateľnosť iniciatívy. 

Výsledky sa prejavia ako vo všetkých cieľových oblastiach (výskumnej a vzdelávacej), tak aj na všetkých úrovniach. Výsledky plánovanej bilaterálnej iniciatívy prinesú obidvom pracoviskám efekty pre všetky stupne vzdelávania napríklad vo forme:

  • vzdelávacích mobilít študentov,
    • tréningových mobilít študentov,
    • prednáškových mobilít učiteľov,
    • výskumných stáží učiteľov,

a tiež vedeckých aktivitách:

  • spoločná príprava a účasť na ďalších medzinárodných projektoch
    • spoločná príprava a publikovanie výskumných riešení
    • pozvaná účasť na medzinárodných či doktorandských konferenciách organizovaných v krajinách obidvoch pracovísk

Predefinovaná iniciatíva zameraná na posilňovanie bilaterálnych vzťahov vytvára ideálny predpoklad na udržanie a rozvoj partnerstva medzi akademickými inštitúciami TUKE a TNTU.